Zmień wielkość czcionki: A I A I A

BIP button
Mapa

Diagnostyka

Diagnostyka w SZPZLO

Informacje o godzinach przyjęć w pracowniach diagnostycznych dostępne są w zakładce GODZINY PRZYJĘĆ  i następnie w zakładce DIAGNOSTYKA  oraz  telefonicznie ... nr telefonów w zakładce Telefony kontaktowe.

Dostępna diagnostyka w SZPZLO Warszawa Wawer:

 1. RTG - cyfrowe;
 2. PANTOMOGRAFIA cyfrowa  i RTG ZĘBOWE;
 3. MAMMOGRAFIA - cyfrowa;
 4. DENSYTOMETRIA,
 5. USG;
 6. GASTROSKOPIA;
 7. EEG,
 8. HOLTER EKG i RR;
 9. EKG,
 10. SPIROMETRIA,
 11. KOMPLEKSOWE BADANIA OKULISTYCZNE w tym badania dna oka,
 12. PEŁNOPROFILOWE LABORATORIM ANALITYCZNE.

 

Godziny pracy laboratorium:

Laboratorium mieści się w Przychodni Rejonowej nr 1 (budynek A, II piętro) przy ul.J. Strusia 4/8.

Laboratorium czynne: Pon.- Pt. w godzinach: od 07:30 do 18:00 ; tel. (22) 590-09-17

 

Punkty pobrań krwi, zbiórki moczu i kału do badań
we wszystkiczh placówkach czynne w godzinach:

Przychodnia Rejonowa nr 1

ul. Strusia 4/8

od 07:30 do 10:00

Przychodnia Rejonowa nr 2

ul. Patriotów 170

od 07:30 do 09:15

Przychodnia Rejonowa nr 3

ul. Żegańska 2c.

od 07:30 do 10:00

Przychodnia Rejonowa nr 4

ul. Begonii 10

od 07:30 do 09:30

Przychodnia Rejonowa nr 5

ul. Trakt Lubelski 167

od 07:30 do 09:00

Przychodnia Rejonowa nr 6

ul. Patriotów 46/48

od 07:30 do 09:30

UWAGA:

 • dzieci do lat 5. przyjmowane są poza kolejnością od godz. 09:15,
 • po godzinach pracy puktów pobrań pacjenci nie mogą być przyjmowani ze względu na technologię i organizację pracy laboratorium.

Przygotowanie do badań diagnostycznych i zabiegów w SZPZLO Warszawa-Wawer

 


 

 

Przygotowanie do badań RTG

Przygotowanie do badania RTG jamy brzusznej lub odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa

- przeddzień badania dieta lekkostrawna, - środek przeczyszczający na noc lub lewatywa, - na badanie przyjść po wypróżnieniu i na czczo, - nie palić w dniu badania papierosów, - jeżeli badanie będzie wykonywane w godz. popołudniowych można zjeść rano kleik, - 2 dni przed badaniem 3 razy dziennie po 1 tabletki Espumisan (łącznie 9 tabletek), - w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować 3 razy dziennie po 2 kapsułki Espumisanu, rano w dniu badania dodatkowo 2 kapsułki.

 


 

Przygotowanie do badań USG

Przygotowanie do badania USG narządów wewnętrznych

- 6 godzin przed badaniem nie wolno jeść / nie dotyczy pacjentów chorych na cukrzycę, - w dniu badania nie palić papierosów, - 2 godziny przed badaniem wypić 3 szklanki płynu niegazowanego / PEŁNY PĘCHERZ, - dzień przed badaniem należy zachować dietę lekkostrawną, - w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować 3razy dziennie po 2 kapsułki leku - Espumisan w celu odgazowania, - 2 dni przed badaniem 3 razy dziennie po 1 tabletki Espumisan (łącznie 9 tabletek), - w dniu badania należy przyjąć 2 kapsułki leku - Espumisan, - zabrać ze sobą ostatnie wyniki USG o ile wcześniej było wykonywane!!!

USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne

- badanie wykonywane jest przy pełnym pęcherzu (wypić ok. 1,5 l niegazowanej wody na ok. 1 godz. przed badaniem i nie oddawać moczu)

USG jamy brzusznej

- Pacjent musi być na czczo, czyli nie jeść i nie pić min. 6 godzin przed badaniem, zażyć rano 1 tabl. Espumisanu, starać się utrzymać mocz w pęcherzu.

USG układu moczowego

- Pacjent musi być na czczo, czyli nie jeść min. 6 godzin przed badaniem, wypełnić pęcherz (wypić ok.1,5 l niegazowanej wody na ok. 1 godz. przed badaniem i nie oddawać moczu), - Nie palić w dniu badania papierosów.

 

Przygotowanie pacjenta do założenia Holtera

Przygotowanie do badania HOLTERA przez EKG

- MĘŻCZYŹNI - Ze względu na konieczność przyklejenia elektrod do badania proszeni są o ogolenie klatki piersiowej oraz okolice pod lewą łopatką na plecach, - nie natłuszczać klatki piersiowej, - w celu odtłuszczenia skóry, przed badaniem należy dokładnie umyć się (prysznic, kąpiel), - przynieść świeżo zakupioną baterię średni paluszek - R - 6 - 1 sztukę - na badanie zgłosić się w luźnym ubraniu ,by można pod nim ukryć elektrody i aparat zapisujący pracę serca.

Przygotowanie do badania HOLTERA przez pomiar ciśnienia RR

- przynieść 2 baterie średni paluszek R - 6 , - na badanie przyjść w koszulce z krótkim rękawem, okrycie wierzchnie z szerszym rękawem aby można założyć mankiet oraz aparat rejestrujący parametry RR.

 


 

Przygotowanie pacjenta do GASTROSKOPII

Jeżeli badanie jest zaplanowane na godziny popołudniowe

- w dniu badania wcześnie rano można zjeść lekkie śniadanie, - nie należy przyjmować posiłków stałych na 8 godzin przed badaniem, a płynów na 5 godzin przed godziną badania, - leki doustne można przyjąć rano.

Jeżeli badanie jest w godzinach przedpołudniowych

- w dniu badania należy pozostać na czczo do czasu badania, - przed badaniem 6 godzin na czczo, nie wolno jeść i pić.

 


 

Przygotowanie pacjenta do PANTOMOGRAFII

Zdjąć wszystkie możliwe do usunięcia metalowe przedmioty znajdujące się w obszarze głowy i szyi. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyjęcie protez, kolczyków, spinek i innych ozdób.

 


 

Przygotowanie pacjenta do MAMMOGRAFII

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się,, aby badanie to przeprowadzać w I fazie cyklu miesiączkowego.

 


 

Przygotowanie pacjenta do badania EEG

- przed badaniem EEG nie ma bezwzględnej konieczności wykonania innych badań, - na badanie Pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany,
- przed badaniem należy zjeść lekki posiłek, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi, - w ciągu 12 godzin przed badaniem nie należy przyjmowć leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy, oraz spożywać napojów alkoholowych i zawierających kofeinę, - przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury, - przed badaniem technik będzie zadawał ważne dla jego przebiegu pytania , na które, należy odpowiedzieć wyczerpująco, - nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EEG!

 


 

Badanie krwi –zalecenia ogólne

Przed badaniem krwi zaleca się

- na czczo - tzn. przynajmniej 12 godzin po ostatnim posiłku, - po przespanej nocy - nie wolno w dniu poprzednim pić alkoholu, - najlepiej w godzinach porannych 7:30 – 10:00 - poziomy niektórych hormonów np. THS podlegają rytmice dobowej i są najwyższe właśnie rano, - nie poprzedzone wysiłkiem fizycznym (bieg do autobusu, szybkie wejście po schodach itp.) - może wtedy wzrosnąć np. leukocytoza, - w pozycji siedzącej (wskazane przed pobraniem odpocząć w tej pozycji minimum 15 minut), - po bezwzględnym odstawieniu preparatów witaminowych i wzmacniających (żelazo - min. 2-3 dni przed pobraniem!), - kobiety poza okresem miesiączki, - podczas normalnej diety - nie w okresie głodzenia lub obfitych posiłków.

Uwaga

Przestrzeganie powyższych zasad gwarantuje otrzymanie prawidłowego wiarygodnego wyniku, nie obarczonego błędem przed analitycznym.

 


 

Badanie poziomu glukozy po obciążeniu 75 g glukozy GCT

- przed badaniem pacjent kupuje w aptece dokładnie 75g glukozy,
- glukozę należy rozpuścić w 250ml wody i rozpuszczoną zabrać ze sobą na badanie (np. w butelce po wodzie), - Pacjent zgłasza się na pobranie na czczo najpóźniej do godziny 8:30, - po pobraniu krwi na czczo pacjent wypija rozpuszczoną glukozę (należy zapamiętać godzinę wypicia płynu), - w ciągu trwania badania nie jeść, - na kolejne pobrania zgłosić się 2 godziny po wypiciu glukozy lub według zaleceń lekarza, - kolejne pobrania muszą być wykonane w odstępach czasu określonych na skierowaniu.

 


 

Badanie poziomu glukozy po obciążeniu 50 g glukozy GCT

- przed badaniem pacjent kupuje w aptece 50g glukozy, - glukozę należy rozpuścić w 250ml wody i rozpuszczoną zabrać ze sobą na badanie (np. w butelce po wodzie), - Pacjent zgłasza się na pobranie na czczo najpóźniej do godziny 8:30, - po pobraniu krwi na czczo pacjent wypija rozpuszczoną glukozę (należy zapamiętać godzinę wypicia płynu), - w ciągu trwania badania nie jeść, - na kolejne pobrania zgłosić się 1 godzinę po wypiciu glukozy lub według zaleceń lekarza, - kolejne pobrania muszą być wykonane w odstępach czasu określonych na skierowaniu.

 


 

Badanie poziomu glukozy na czczo / po posiłku

- Pacjent zgłasza się na pobranie na czczo, przynajmniej 12 godzin po ostatnim posiłku najpóźniej do godziny 8:30, - po pobraniu krwi na czczo pacjent spożywa posiłek (należy zapamiętać czas zakończenia posiłku),
- na drugie pobranie zgłosić się 2 godziny po zjedzeniu śniadania lub w odstępie czasu określonym na skierowaniu zgodnie z zaleceniem lekarza.

 


 

Badanie oznaczenia prolaktyny po metoklopramidzie (MCP)

- przed badaniem pacjentka powinna pobrać z poradni ginekologicznej 1 tabletkę metoklopramidu 10mg (MCP), - Pacjentka zgłasza się na pobranie na czczo najpóźniej do godziny 8:30, - po pobraniu na czczo pacjentka przyjmuje tabletkę MCP (należy zapamiętać godzinę przyjęcia tabletki),
- kolejne pobranie 1 godzinę po doustnym przyjęciu tabletki lub w odstępie czasu określonym na skierowaniu.

 


 

Badanie ogólne moczu

- mocz do badania należy przynosić w pojemniku plastikowym zakupionym w aptece (materiał dostarczony w pojemniku szklanym nie będzie przyjęty), - minimalna ilość moczu wymagana do wykonania badania wynosi 10 ml, - optymalna objętość to ok. 25 ml - nie należy przynosić pełnego pojemnika, - mocz pobrać rano, po przerwie nocnej, z pierwszej porcji, - pobieranie materiału należy wykonać po porannej toalecie okolic intymnych (zmniejszenie ryzyka kontaminacji bakteriami ze skóry) bezpośrednio do pojemnika metodą „środkowego strumienia", - nie wykonywać badania w okresie okołomiesiączkowym u kobiet, - pojemnik należy szczelnie zakręcić i sprawdzić, czy mocz nie wycieka, - mocz należy dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin, - u noworodków i niemowląt mocz pobrać do woreczka z taśmą klejącą.

 


 

Posiew moczu - zasady postępowania z zestawem transportowo-wzrostowym uromedium

Mocz na posiew i do badania analitycznego pobierać zawsze do oddzielnych pojemników (do badania mikrobiologicznego pojemnik jałowy) i przesyłać z oddzielnym skierowaniem .

 


 

Badanie kału na krew utajoną/pasożyty

- materiał należy przynieść w pojemniku zakupionym w aptece,
- dostarczona próbka powinna mieć objętość nie większą niż ziarno fasoli,
- przy pobieraniu materiału łopatką należy pamiętać o pobraniu próbki z 2-3 różnych miejsc, - zaleca się aby badania krwi utajonej w kale nie wykonywać w czasie menstruacji. krwawienia z hemoroidów, po spożyciu alkoholu, oraz w trakcie leczenia żelazem. salicylanami lub innymi lekami drażniącymi przewód pokarmowy.

Uwaga

Badanie wykonywane trzykrotnie (2-3 dniowych odstępach).

 


 

Badanie mikrobiologiczne kału

- materiał dostarczyć w zakupionym w aptece jałowym pojemniku,
- próbkę należy pobrać przed włączeniem antybiotykoterapii, a w celu kontroli nie wcześniej niż po 3 dniach od zakończenia badania, - najlepszym materiałem do badania jest świeży kał, - przed dostarczeniem do laboratorium w razie konieczności ,pobraną próbkę kału należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8 oC, - próbka kału powinna zawierać co najmniej 5 g stolca (obojętność ziarna fasoli) i fragmenty z widoczną krwią, śluzem lub ropą jeśli są obecne w kale, - pojemnik należy szczelnie zakręcić.

 


 

Wymaz z górnych dróg oddechowych (wymaz z gardła)

- na pobranie wymazu z gardła lub jamy nosowo- gardłowej trzeba zgłosić się na czczo lub co najmniej kilka godzin po posiłku, - nie myć zębów, można przepłukać jamę ustną przegotowaną wodą.

 


 

Pobieranie wymazów z narządów płciowych (cytologia)

Pobieranie wymazów z narządów płciowych na badania mikrobiologiczne u kobiet wymaga

- przerwania stosowania niektórych leków drogą dopochwową, - irygacji pochwy oraz wstrzymania się od kontaktów seksualnych na 24 h przed pobraniem materiału.

Uwaga

W przypadku wymazów z cewki moczowej pacjent nie może oddawać moczu przynajmniej jedną godzinę przed pobraniem wymazu.

 


 

Pobieranie plwociny na badanie bakteriologiczne

- próbkę plwociny należy pobrać w godzinach porannych, - przed odksztuszeniem plwociny należy umyć zęby i dziąsła,wypłukać jamę ustną przegotowaną wodą, - wyjąć protezę zębową oraz wypłukać jamę ustną przegotowaną wodą, - pobranie próbki polega na wykrztuszeniu plwociny 1-3 ml (nie zbierać śliny), do jałowego pojemnika, który następnie trzeba szybko zamknąć nie dotykając jego wewnętrznej powierzchni, - materiał można przechować w lodówce nie dłużej niż 1-2 godziny, - plwocinę należy poibierać przed rozpoczęciem leczenia lub nie wcześniej niż 3 dni po zakończeniu antybiotykoterapii, - u chorych, którzy odkrztuszają niewiele plwociny, po konsultacji z lekarzem można zastosować fizjoterapię klatki piersiowej lub podanie środków mukolitycznych.

 


 

Przygotowanie Pacjenta do zabiegu w KRIOKOMORZE OGÓLNOUSTROJOWEJ

W dzień wejścia do kriokomory nie można pić alkoholu ani przyjmować innych używek. Pacjent przed zabiegiem powinien być po posiłku – nie powinien być na czczo.

Pacjent przed przybyciem na zabiegi wyposaża się we własny/e

- ręcznik frote, - obuwie sportowe na gumowej podeszwie (wskazane obuwie tzw. halowe) do ćwiczeń na sali gimnastycznej po wyjściu z kriokomory, - ubiór sportowy (dres) do ćwiczeń na sali gimnastycznej po wyjściu z kriokomory, - obcisły (nie luźny) strój wełniany lub bawełnianydo bezpośredniego pobytu w kriokomorze (nie musi to być czysta wełna lub bawełna zaleca się wręcz wyroby z domieszkami sztucznymi), są to :

- spodenki - kąpielówki, - tylko dla pań - koszulki tzw. „body" osłaniające piersi lub biustonosze kąpielowe,
- skarpety (getry) sięgające kolan, - rękawiczki, - nauszniki – opaska na uszy lub czapki.

Pacjent po przybyciu na zabiegi otrzymuje do bezpośredniego pobytu w kriokomorze

- drewniane chodaki (dezynfekowane) tylko na okres pobytu w kriokomorze, - maskę na nos i usta – zakłada ją tuż przed wejściem do kriokomory aby nie uległa zbyt wcześnie zawilgoceniu – pacjent powinien w masce oddychać równomiernie nosem i nie rozmawiać.

Pacjent przed wejściem do kriokomory powinien

- mieć oczy odkryte – okulary winny być zdjęte (szkła kontaktowe mogą pozostać), - wiedzieć, że implanty, aparaty ortodontyczne i inne obce ciała tego typu nie stanowią przeszkody do pobytu w kriokomorze, - zdjąć biżuterię (kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki itp.), zegarki (cenne przedmioty zaleca się pozostawić w domu), - dokładnie wytrzeć całe ciało-włosy suchym ręcznikiem (szczególnie doły podkolanowe i pachowe) - ciało nie może być wilgotne, spocone, - nie kremować ciała (szczególnie twarzy),
- mieć suchy ubiór i włosy.

Uwaga

Pacjenci na wózkach lub o kulach muszą zadbać, aby każdy element wózka lub kul był odizolowany od ciała ręcznikami/bandażami - w przeciwnym razie pacjent przymarzłby do nich.

Uwaga

Po zabiegu w kriokomorze obowiązkowe ćwiczenia na sali gimnastycznej przez 30 min.

 

 

BIP button

W związku z nowelizacją RODO prosimy naszych pacjentów o zapoznanie się z "KLAUZULĄ INFORMACYJNĄ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH w SZPZLO Warszawa-Wawer" - proszę tu kliknąć